„Ziemia Łańcucka znana i nieznana”

W dniu 3 października na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej z Łańcuta reprezentacja z klasy 7a wzięła udział w wyjeździe edukacyjnym do Żołyni w ramach cyklu „Ziemia Łańcucka znana i nieznana”. W wycieczce wzięli udział pracownicy bibliotek i młodzież łańcuckich szkół.

Odwiedziliśmy Gminny Ośrodek Kultury w Żołyni, gdzie pani dyrektor Magdalena Kątnik – Kowalska opowiedziała historię powstania budynku oraz zaprosiła nas do obejrzenia nowoczesnych i świetnie wyposażonych pomieszczeń GOK-u. Następnie przybliżyła nam sylwetkę Pawła Kosiora, który swój indywidualny styl malarski wypracował za pomocą własnych eksperymentów; w sali wystawowej obejrzeliśmy jego prace i interpretowaliśmy obrazy. Po krótkiej przerwie na poczęstunek, udaliśmy się na rynek, gdzie wysłuchaliśmy informacji na temat historii miejscowości. Następnie skierowaliśmy się w uliczkę ze zdjęciami artysty fotografa Tomasz Sikory, który zmienia ulotne chwile w wizjonerskie kadry. Następnie odwiedziliśmy cmentarz żydowski.

Kolejnym punktem było zwiedzanie piętrowej Kamienicy Dąbrowskich, w której na przełomie XIX i XXw. działał warsztat rzeźbiarski, w którym wykonano ponad sto ołtarzy do kościołów i cerkwii. Wróciliśmy do GOK-u, by przypomnieć sobie sylwetkę kolejnego twórcy – Franciszka Frączka „Słońcesława”, oglądając film dokumentalny. Ostatnim punktem wyjazdu była wizyta w gościnnej Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Wyjazd w znaczącym stopniu poszerzył nasze wiadomości na temat dziedzictwa kulturowego Żołyni.

Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie za zaproszenie💐

Skip to content