Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Telefon 116 111 prowadzony przez FDDS jest czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu, także w dni ustawowo wolne od pracy.

Dzwoniąc pod numer 116 111 nie musisz  podawać swojego imienia, nazwiska ani adresu zamieszkania. Połączenie jest bezpłatne ze wszystkich telefonów.

Do dziecięcego telefonu zaufania najczęściej zgłaszane są sprawy dotyczące przemocy, problemów emocjonalnych, w relacjach rówieśniczych, szkolnych i rodzinnych oraz wynikających z okresu dorastania. Zespół Dziecięcego Telefonu Zaufania prowadzi także edukację upowszechniającą prawa dziecka poprzez spotkania oraz zajęcia edukacyjne.

Umiejscowienie Dziecięcego Telefonu Zaufania w strukturach Biura Rzecznika Praw Dziecka umożliwia jego konsultantom możliwość  zajmowania się problemem, monitorowanie sytuacji oraz organizowanie dalszej pomocy w oparciu o współpracę z wieloma instytucjami.

W dni powszednie w godzinach 9-14 dyżurują także następujący specjaliści:

Poniedziałek – ekspert z zakresu spraw socjalnych:
– świadczeń (500 plus, 300 plus, zasiłek i dodatki do zasiłku rodzinnego, pielęgnacyjne itp.);
– udzielania pomocy społecznej;
– spraw socjalnych dzieci wychowywanych w różnych formach opieki zastępczej, w czasie sprawowania opieki i po jej ustaniu;
– działalności domów pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie;
– działalności zakładów opiekuńczo-leczniczych dla dzieci;
– świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa;
– warunków pracy małoletnich;
– spraw mieszkaniowych, lokali zastępczych, socjalnych, eksmisji;
– działania domów dla matek z małymi dzieci i kobiet w ciąży;
– funkcjonowania funduszu alimentacyjnego;
– spraw związanych z niepełnosprawnością nieletnich, rehabilitacją, ochroną zdrowia niepełnosprawnych.

Wtorek – ekspert z zakresu ochrony zdrowia:
– dostępności do świadczeń zdrowotnych;
– praw pacjenta małoletniego;
– środków prawnych przysługujących pacjentom oraz ich przedstawicielom ustawowym /opiekunom w realizacji ich praw.

Środa – ekspert z zakresu prawa rodzinnego i postępowania w sprawach nieletnich oraz prawa i postępowania karnego dotyczącego małoletnich.

Czwartek – ekspert z zakresu edukacji i wychowania:
–  pomocy psychologiczno-pedagogicznej realizowanej w przedszkolach, szkołach i placówkach;
– przemocy rówieśniczej;
– spraw związanych z ocenianiem, klasyfikowaniem i promowaniem uczniów;
– indywidualnego nauczania;
– dowożenia uczniów niepełnosprawnych, jak również innych spraw związanych z organizacją transportu dzieci do szkół;
– współpracy szkoły z rodzicami;
– reorganizacji szkół, likwidacji czy łączenia oddziałów;
– bezpiecznych i higienicznych warunków nauki oraz wychowania.

Piątek – ekspert z zakresu prawa rodzinnego i postępowania w sprawach nieletnich oraz prawa i postępowania karnego dotyczącego małoletnich.

Numer 800 12 12 12 jest udostępniony na zasadach niekomercyjnych. Czat nie wymaga logowania i nie trzeba instalować żadnej aplikacji.

Źródło: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/