ZIMA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

           „Książki to są twoi najlepsi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele”.

                                                                                                                                               Jan Rak

       Biblioteka szkolna prowadzi liczne działania pedagogiczne, w tym imprezy czytelnicze, które ujęte zostały w cykl „Cztery pory roku w bibliotece”.

        Biblioteka przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu Wielka Liga Czytelników. Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-8 oraz ich rodziców. Ma  na celu zachęcenie do czytania książek oraz skupienia wokół wspólnego czytania dzieci wraz z rodzicami. Misją wydarzenia jest promowanie czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników. W naszej szkole do konkursu zgłosiło się 23 uczniów z klas 1- 8. Pierwszy etap trwa od listopada do marca, a zadaniem uczestników jest przeczytanie 10 książek z podanej listy oraz rozwiązanie do nich testów.

     11 grudnia klasy trzecie przyszły do biblioteki szkolnej na zajęcia, których motywem przewodnim były zbliżające się święta. Podczas spotkania „Magia świąt” dzieci opowiadały o tradycjach świątecznych, czytały fragmenty książek o tematyce Bożego Narodzenia oraz wykonywały świąteczne dekoracje i prezenty. Uzupełnieniem zajęć była tradycyjnie okolicznościowa wystawka książek.

      Biblioteka szkolna wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „Szkolne przygody gangu słodziaków”. W roku szkolnym 2019/2020 w konkursie wzięło udział 3480 klas z 2239 szkół podstawowych z całej Polski. Klasa  2c, pod opieką wychowawczyni i przy pomocy rodziców zmierzyła się, z tym cieszącym się ogromnym zainteresowaniem, konkursem. Nasi uczniowie zdobyli wyróżnienie i otrzymali indywidualne dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

     Zima to również koniec pierwszego półrocza i czas podsumowań. Wyniki  konkursu na najlepszego czytelnika i najlepiej czytającą klasę przedstawiają się następująco:

Najlepsi czytelnicy – I miejsce Tomasz Zalot, klasa I b (41 książek), II miejsce Dominik Wrona, klasa I a (20 książek), III miejsce Milena Piekarz, klasa III b (18 książek).

Najwięcej książek przeczytały klasy II a (średnia 7,2), klasa II b (średnia 5,4 ), klasa III a (średnia 4,3).

     W lutym dzieci z klasy I b przyszły do biblioteki szkolnej na spektakl kamishibai. Kamishibai to teatrzyk obrazkowy ukryty w drewnianej skrzynce nazywanej butai. Służy do prezentowania widzom ilustracji, które tworzą fabułę.

Dzieci miały okazję obejrzeć bajkę "Mój przyjaciel Kemushi". Opowiada ona o małej gąsienicy żyjącej w ogrodzie, u której zachodzą wielkie zmiany – gąsienica zamienia się w motyla. Po obejrzeniu bajki mali widzowie dekorowali swoje motyle i rozmawiali o zmianach zachodzących w przyrodzie i życiu każdego człowieka.

Piątek 6 marca był dla uczniów klasy 1a i 1b dniem wyjątkowym, ponieważ zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej na uroczystość Pasowania na Czytelnika. Dzieci zostały poinformowane na spotkaniu o tym, jak należy zachowywać się w bibliotece szkolnej i jakie zasady w niej obowiązują. Uczniowie dowiedzieli się też, jakie prośby ma do nich książka :

Nie jedzcie podczas czytania, bo nas poplamicie

Nie zwijajcie nas w rulon!

Nie rysujcie po naszych kartkach!

Nie zaginajcie nam rogów!

Przy czytaniu używajcie zakładek!

Nie wyrywajcie nam kartek!

Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i otrzymali zakładki do książek na pamiątkę spotkania w bibliotece.

Skip to content