Zajęcia tematyczne w łańcuckiej farze i krypcie.

        Uczniowie klasy piątej (23 X) i ósmej (4 XI) pod opieką nauczycielki języka polskiego wzięli udział w nieszablonowej lekcji tematycznej. Tym razem nasze kroki skierowaliśmy do kościoła farnego. Wzięliśmy udział w spotkaniu z panią Teresą Żurawską – wieloletnim kustoszem w łańcuckim Muzeum – Zamku.

Wysłuchaliśmy informacji na temat historii kościoła. Dowiedzieliśmy się, że obecna bryła architektoniczna – nawiązująca do modnych na przełomie XIX i XX w. stylów historycznych – powstała w czasie ostatniej wielkiej przebudowy kościoła, w latach 1896-1900, z inicjatywy Elżbiety i Romana Potockich. Wtedy to właśnie wybudowano pod całkiem nowym prezbiterium kryptę rodową Potockich i Lubomirskich według projektu głośnego wówczas architekta krakowskiego Teodora Talowskiego.

Następnie mieliśmy możliwość zwiedzić neoromańską kryptę Potockich i Lubomirskich, która do 1991 r. służyła tutejszej parafii jako kaplica przedpogrzebowa, a przestała pełnić

tę funkcję w związku z budową nowoczesnej kaplicy pogrzebowej na tutejszym cmentarzu komunalnym.

Później udaliśmy się do kościoła. Poznaliśmy m. in. historię łańcuckich obrazów: „Wskrzeszenie Piotrowina” oraz Cudownego Obrazu Matki Boskiej Szkaplerznej, który jest kopią z 1670 roku karmelitańskiej Matki Bożej Piaskowej z Krakowa. 

Składamy podziękowania pani Teresie Żurawskiej za umożliwienie poznania historii

i miejsc ważnych dla nas, jako młodych mieszkańców Łańcuta. Stały się one okazją do inspirującej wymiany myśli i powtórki wiadomości podczas kolejnej lekcji języka polskiego.

                                                                                                                                           JM

Zobacz zdjęcia w galerii

Skip to content