Siódmoklasiści na teatralnej adaptacji „Opowieści wigilijnej”

Dnia 19 grudnia 2017r. klasa VII a pod opieką pań Eweliny Barnat i Joanny Michno udała się do Teatru Maska w Rzeszowie na spektakl „Opowieść wigilijna”. Celem wyjazdu było podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze, krzewienie estetyki żywego słowa, świadomy odbiór tekstów kultury oraz integracja zespołu klasowego.

            Realizacja w atrakcyjny sposób łączyła żywy plan aktorski z animacją lalek. „Opowieść wigilijna” to pełna rozmachu adaptacja opowiadania dziewiętnastowiecznego angielskiego powieściopisarza Karola Dickensa. Stosowna charakteryzacja bohaterów, pełna nieprzewidzianych zwrotów akcja, perfekcyjna zmiana dekoracji i scen, rozmaitość ujęć, gra świateł, emocje towarzyszące słuchanej muzyce i wykonywanym kolędom, racjonalne gospodarowanie niecodziennymi rozwiązaniami oraz znakomita gra aktorska sprawiły, że spektakl oglądało się z autentyczną przyjemnością.

         Po przedstawieniu uczniowie udali się na zajęcia tematyczne „Scenografia, rekwizyt, światło”. Scenografia teatralna składa się nie tylko z dekoracji, kostiumów, rekwizytów, charakteryzacji postaci, ale i oświetlenia. Umiejętnie dobrane światło to kluczowa oprawa filmu czy widowiska. Oświetlenie pozwala na kształtowanie przestrzeni teatralnej, budowanie klimatu czy wydobywanie emocji. Podczas godzinnego spotkania w ramach edukacji teatralnej pani Marta w rzetelny i zajmujący sposób przybliżyła nam sposób wykonania i rodzaje scenografii wykorzystywanych w codziennej grze aktorów. Następnie młodzież miała możliwość wcielenia się w role aktorów poprzez wykorzystanie rekwizytów i animację kukieł.   

                 Wyjazd i udział w spektaklu i lekcji teatralnej wzbogaciły uczniów o nowe doświadczenia, dostarczyły wielu pozytywnych emocji i zrealizowały założone cele. Ponadczasowy świat Ebenezera Scrooge’a poznawany w ramach lekcji języka polskiego stał się realny. Staliśmy się świadomymi odbiorcami tekstów kultury.

JM

Więcej zdjęć w galerii. Zapraszamy.

Skip to content