Podróż w czasie

           Dnia 20 lutego 2018r. gościliśmy Bractwo Rycerskie KERIN. Agencja artystyczna trudni się kultywowaniem polskich tradycji i utrwalaniem ważnych wydarzeń historycznych. Żywa lekcja historii stała się już tradycją naszej szkoły. Zajęcia prowadzone przez KERIN są opracowywane przez historyków z uwzględnieniem wymagań aktualnej podstawy programowej.

Dwudziestoletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą umożliwia skuteczne przekazywanie wiedzy z zakresu historii poprzez ciekawą i humorystyczną opowieść.

Temat lekcji „Szlachta i husaria” przeniósł w czasie uczniów klasy siódmej i oddziały gimnazjalne do Rzeczypospolitej XVI i XVII wieku. Usłyszeliśmy opowieść o powstaniu stanu szlacheckiego, jego wewnętrznych podziałach i zwyczajach szlacheckich. Następnie poznaliśmy historię powstań kozackich i potopu szwedzkiego. Usłyszeliśmy wiele interesujących faktów o sile polskiej Husarii, znanej z wielu zwycięstw formacji kawaleryjskiej Rzeczypospolitej. Członkowie Bractwa Rycerskiego w bardzo atrakcyjny sposób opowiadali o wojnach w XVI i XVII w., a także zaprezentowali  broń, którą posługiwali się wówczas Polacy i Szwedzi. Wszystko odbywało się w pogodnej atmosferze z udziałem młodzieży i rzeczowym komentarzem prowadzącego.

Następnie odbyło się spotkanie z uczniami klas pierwszych. Tym razem tematem zajęć prowadzonych przez pana Mateusza było „Rycerstwo i jego zwyczaje”. Uczniowie mieli okazję w nieszablonowy sposób poznać obyczaje naszych przodków. Dowiedzieli się, jak wyglądała droga wiodąca młodzieńca od pazia do rycerza, usłyszeli informacje o kodeksie rycerskim, turniejach i bitwach. Przedstawiono zasady sądów Bożych, przeprowadzono konkurencje w zbrojach.

 Nadrzędnym kryterium tych zajęć jest ich interaktywność – młodzi odbiorcy odgrywają w nich różnorodne role, dzięki czemu mają unikalną okazję włożenia zbroi, strojów historycznych oraz zapoznania się z orężem minionych epok. Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie wykorzystywane rekwizyty są wiernymi replikami historycznych oryginałów.

Mamy nadzieję na ponowne spotkanie z Bractwem Rycerskim KERIN, gdyż ich pasja, zaangażowanie i doskonały kontakt z publicznością pozostaną w naszej pamięci, a prowadzone zajęcia stanowią doskonałą formę powtórki materiału lekcyjnego. Uczniowie wykazali zainteresowanie tematem i aktywnie uczestniczyli w przedstawianych wydarzeniach historycznych. Po raz kolejny mogli przekonać się, że historia nie jest nudną nauką, lecz może być fantastyczną przygodą.

Zobacz zdjęcia w galerii >>>

JM

Skip to content