Pasjonaci Ożywionej Historii

  Dnia 5 listopada 2018r. uczniowie klas VII, VIII i oddziałów gimnazjalnych wzięli udział w niecodziennej lekcji historii prowadzonej przez członków grup rekonstrukcyjnych. Po raz pierwszy gościliśmy w murach naszej szkoły Pasjonatów Ożywionej Historii z Rzeszowa. Organizatorem zajęć była pani Joanna Michno.

Tematem spotkania była  I wojna światowa. Podczas zajęć uwzględniono następujące zagadnienia: geopolityka i ekonomia Europy przed 1914r., geneza Wielkiej Wojny i strony biorące udział w konflikcie, sposoby walki oraz poligon doświadczalny dla nowej broni,  bitwa o twierdzę Osowiec (atak żywych trupów), twierdza Przemyśl, 1920r.- wojna polsko-bolszewicka. W prelekcji nie mogło oczywiście zabraknąć tematu końca wojny i odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas zajęć wykorzystano prezentację multimedialną. Uczniowie mieli możliwość przymierzania mundurów i zapoznania się z ekwipunkiem żołnierzy z czasów I wojny światowej.

Żywe lekcje historii to nie tylko wspaniała zabawa, lecz również ważny proces edukacyjny, który ma rozbudzić zainteresowania historyczne. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy zajęcia prowadzone są przez aktywistów grup rekonstrukcyjnych. To sposób na  odtwarzanie przeszłości, w której historia nabiera nowego kolorytu w myśl starej maksymy:

„Jeśli Ci powiem – zapomnisz , jeśli pokażę – zapamiętasz, jeśli wytłumaczę – zrozumiesz”.                     JM

Zapraszamy do galerii >>>

Skip to content