Magiczny teatrzyk kamishibai w bibliotece szkolnej

             Dzieci klas pierwszych zaproszone zostały do biblioteki szkolnej na spektakl kamishibai. Kamishibai to teatrzyk obrazkowy, papierowy teatr albo teatr ilustracji ukryty w drewnianej skrzynce. Z zewnątrz jest niepozorna. Zamknięta przypomina trochę walizkę. Lecz wkrótce po otworzeniu jej tajemniczych drzwiczek cała gromadka dzieci zamiera jak zahipnotyzowana.

             Kamishibai służy do prezentowania widzom ilustracji, które tworzą fabułę. Zbiór obrazków umożliwiających przedstawienie całej opowieści, ułożonych jeden po drugim, umieszczany jest w butai – drewnianej skrzynce. Na odwrocie każdej ilustracji znajduje się fragment tekstu czytanego głośno przez narratora siedzącego przy teatrzyku. Tekst do obrazka pokazywanego w danym momencie, jest wydrukowany   z tyłu obrazka go poprzedzającego,  i jest widoczny jedynie dla czytającego. Dzieci natomiast oglądają piękne ilustracje zmieniające się jak slajdy. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój.
              Okazją do tego przedstawienia było zbliżające się święto górników  – Barbórka. Dzieci wysłuchały bajki „Legenda o Skarbniku”, rozmawiały o trudnej pracy górników, śląskiej gwarze, skarbach ziemi, a na koniec próbowały swoich sił, malując węglem wagoniki.
          Spotkanie było okazją do zaprezentowania zbiorów biblioteki i zaproszeniem do korzystania z niej.

 

 

Skip to content