Gry i zabawy nie tylko do… zabawy!

   Zazwyczaj kiedy myślimy o zabawach czy grach planszowych, traktujemy je jako rozrywkę. Tymczasem w trzech szkołach w Łańcucie odbywają się zajęcia, które dzięki ich wykorzystaniu rozwijają dzieci i młodzież. A już wkrótce finał przedsięwzięcia  – Międzyszkolne Rozgrywki w Gry Planszowe.

Większość z nas kojarzy Eurobussines czy Chińczyka. Ale nazwy takie jak Dixit, Taboo czy Scriba mogą wzbudzić zdziwienie. Natomiast dla dzieci i młodzieży ze Szkół Podstawowych nr 1, 2 i 4 w Łańcucie to już dobrze znane gry. W ramach projektu „Zajęcia dodatkowe mega rozwojowe – II edycja” uczniowie przez cały rok szkolny biorą udział w warsztatach. Podczas zajęć są wykorzystywane gry planszowe, uczestnicy tworzą również własne planszówki. Przy okazji rozwijają swoją komunikatywność, pomysłowość, pamięć czy kreatywność. W jaki sposób? Muszą przecież zapamiętać zasady, współpracować ze sobą przy konstruowaniu własnej gry, wymyśleć jej reguły i tak dalej – długo można by wymieniać umiejętności, jakie dzieci zdobyły podczas zajęć.

Kropką nad „i” będą Międzyszkolne Rozgrywki w Gry Planszowe, które odbędą się 3 czerwca w Szkole Podstawowej nr 2 w Łańcucie. A gier będzie do wyboru, do koloru: logiczne, zręcznościowe, na spostrzegawczość… Dodatkowo uczestnicy będą mieć możliwość zaprezentowania wykonanych przez siebie gier. Część z nich tematycznie nawiązuje do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Projekt jest realizowany przez Fundację na Rzecz Psychoprofilaktyki Społecznej PRO-FIL dzięki dofinansowaniu Fundacji PZU. Łącznie odbędzie się 360 godzin zajęć dla 135 uczniów, a w Międzyszkolnych Rozgrywkach w Gry Planszowe weźmie udział ponad 100 osób.

Katarzyna Bukała, Koordynator projektu

Zdjęcia z jednych z ostatnich zajęć w szkole, podczas których uczniowie „szlifują” swoje indywidualne projekty gier, wymyślają strategie oraz promują własne pomysły „zaczarowanych postaci”. Na zdjęciach – uczniowie klas pierwszych oraz czwartej.

 

 

Skip to content