„Tajemniczy ogród”, czyli … jak wygrać 12 milionów? – lekcja języka polskiego w IV a

 „Szczery śmiech jest dla dziecka zdrowszy niż leki”

F. H. Burnett

Jednym z zadań współczesnej szkoły jest przygotowanie wychowanków do życia w społeczeństwie informacyjnym. Znalazło to odbicie wśród zadań szkoły zapisanych w Podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz kompetencjach kluczowych.


Wszyscy nauczyciele winni stwarzać wychowankom warunki do nabywania umiejętności wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz posługiwania się technologią informacyjną. Można to osiągnąć poprzez przygotowanie uczniów do posługiwania się komputerem i technologią informacyjną, a następnie wykorzystanie tej technologii na zajęciach z różnych przedmiotów na wszystkich etapach kształcenia.

Tym razem technologię informacyjną jako główne ogniwo zajęć zastosowałam na lekcji języka polskiego w IV a. Godzina miała stanowić wprowadzenie do cyklu nad zagadnieniami z lektury „Tajemniczy ogród” . Jak jednak sprawić, aby uczniowie czerpali satysfakcję z dobrze rozwiązanego testu, a jednocześnie nie była to kolejna stereotypowa lekcja z kartkami i pytaniami?

To proste. Zaproponować rywalizację drużynową przy szkolnym laptopie i przed ekranem wyświetlającym obraz z rzutnika. Najpierw wspólne rozwiązywanie krzyżówek, potem wykreślanek, w których hasłami są wydarzenia i bohaterowie lektury.

A później… teleturniej „Milionerzy”, w którym każda poprawna odpowiedź na pytanie związane z lekturą, doprowadza do miliona. Ta formuła zajęć tak bardzo przypadła do gustu moim uczniom, że padały kolejne wygrane. Każdy kolejny milion wywoływał entuzjazm dzieci i zapał do następnej rozgrywki. W sumie klasa wygrała 12 milionów. Szkoda, że tylko wirtualnie…Byłoby więcej zgromadzonych funduszy, ale rywalizację przerwał dzwonek.

 

 Jako nauczyciel muszę stwierdzić, że uczniowie perfekcyjnie znają treść lektury, zajęcia z wykorzystaniem technologii informacyjnej dostarczyły wielu pozytywnych emocji, a „Szczery śmiech jest dla dziecka zdrowszy niż leki”, jak twierdzi F. Burnett!

                                                                                                                                                           JM

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content