ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

23 kwietnia obchodziliśmy ustanowiony przez UNESCO w 1995r. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto książki wywodzi się z Katalonii. Pierwszy raz zorganizowano je w 1926 r. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. W tym dniu klasa IV b aktywnie włączyła się w obchody tego święta, promując w swoim zespole czytelnictwo. Uczniowie opowiadali o swoich ulubionych książkach, przedstawiali ciekawych bohaterów literackich, dzielili się emocjami, które towarzyszyły im podczas lektury. Wśród wymienianych znalazły się pozycje z literatury obyczajowej, przygodowej, popularnonaukowej a nawet lektury szkolne. Najbardziej ulubione przez czwartoklasistów to: ,,Mikołajek”, ,,Dzieci z Bullerbyn”, ,,Akademia Pana Kleksa”, ,,Mirabelka”, ,,Niebo istnieje naprawdę”, ,,Tajemnica Złotych Wzgórz”, ,,Sposób na Elfa”. Lekcja była również okazją do poszerzenia przez dzieci wiedzy na temat sposobu wydawania książek a także  zagadnień dotyczących praw autorskich. Zajęcia pokazały, że czytanie jest nadal atrakcyjnym sposobem spędzania wolnego czasu a uczniowie chętnie sięgają po książkę w tradycyjnej, papierowej formie. 

Skip to content