Spotkanie z bractwem rycerskim.

Po raz kolejny w naszej szkole gościliśmy Bractwo Rycerskie KERIN. Agencja artystyczna trudni się kultywowaniem polskich tradycji i utrwalaniem ważnych wydarzeń historycznych. Żywa lekcja historii stała się już tradycją naszej szkoły. Zajęcia prowadzone przez KERIN są opracowywane przez historyków z uwzględnieniem wymagań aktualnej podstawy programowej.

Uczniowie zostali podzieleni na dwie kategorie wiekowe: klasy starsze i nauczanie zintegrowane. Temat lekcji „Szlachta i husaria” przeniósł w czasie uczniów klasy piątej i ósmej do Rzeczypospolitej XVI i XVII wieku. Usłyszeliśmy opowieść o powstaniu stanu szlacheckiego, jego wewnętrznych podziałach i zwyczajach szlacheckich. Następnie poznaliśmy historię powstań kozackich i potopu szwedzkiego. Poznaliśmy wiele interesujących faktów o sile polskiej husarii, znanej z wielu zwycięstw formacji kawaleryjskiej Rzeczypospolitej. Członkowie Bractwa Rycerskiego w bardzo atrakcyjny sposób opowiadali o wojnach w XVI i XVII w., a także zaprezentowali  broń, którą posługiwali się wówczas Polacy i Szwedzi. Wszystko przebiegało się w pogodnej atmosferze z udziałem młodzieży i rzeczowym komentarzem prowadzącego.

Następnie odbyło się spotkanie z uczniami klas pierwszych, drugich i trzecich. Tym razem tematem zajęć były „Czasy Mieszka I i wikingów”. Uczniowie mieli okazję w nieszablonowy sposób poznać obyczaje naszych przodków. Zostali zaproszeni do krainy dawnych Słowian, zobrazowano wygląd grodów, przybliżono wierzenia i zwyczaje. Wysłuchaliśmy opowieści o podbojach Mieszka I, uzbrojeniu Słowian i Wikingów. Wzięliśmy udział  w scenie ślubu Mieszka i Dobrawy oraz chrztu Polski, będącego początkiem naszej państwowości.

 Nadrzędnym kryterium tych zajęć jest ich interaktywność – młodzi odbiorcy odgrywają w nich różnorodne role, dzięki czemu mają unikalną okazję włożenia zbroi, strojów historycznych oraz zapoznania się z orężem minionych epok. Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie wykorzystywane rekwizyty są wiernymi replikami historycznych oryginałów. Dwudziestoletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą umożliwia skuteczne przekazywanie wiedzy z zakresu historii poprzez ciekawą i humorystyczną opowieść.

Mamy nadzieję na ponowne spotkanie z Bractwem Rycerskim KERIN, gdyż ich pasja, zaangażowanie i doskonały kontakt z publicznością pozostaną w naszej pamięci, a prowadzone zajęcia dla starszych uczniów stanowią doskonałą formę powtórki materiału lekcyjnego, a dla najmłodszych są inspirację do rozbudzania zainteresowań naszą przeszłością. Uczniowie wykazali zainteresowanie tematem i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Po raz kolejny mogli przekonać się, że historia nie jest nudną nauką, lecz może być fantastyczną przygodą.

Zobacz zdjęcia w galerii

JM

Skip to content