Inscenizacja „Pana Tadeusza” w wykonaniu VIII a

„O, gdybym kiedy dożył tej pociechy,
Żeby te księgi zbłądziły pod strzechy”

 

  Wszyscy doskonale znamy „Pana Tadeusza”, który krzepił serca Polaków, gdy naród potrzebował tego najbardziej, wyrażał treści narodowi niezbędne; epopeję, w której wieszcz opisuje wspaniałym trzynastozgłoskowcem piękno naszej ojczyzny, ukazuje bogactwo obyczajów, tradycji, wątków historycznych i patriotycznych.

 Tak, tego wszystkiego dowiadujemy się na lekcjach języka polskiego. To prawda. Ale można ten utwór poznawać inaczej…

Uczniowie klasy VIII a wielokrotnie przygotowywali inscenizacje fragmentów omawianych lektur. Tym razem na deskach szkolnego teatru zaprezentowano fragmenty epopei narodowej. Celem działań było przybliżenie sylwetki wieszcza narodowego, precyzyjne zapoznanie się z twórczością Adama Mickiewicza, gruntowna znajomość tytułów szlacheckich oraz integracja zespołu klasowego pod nadzorem jednej uczennicy – Magdaleny Siwargi., która zaadaptowała fragmenty lektury na potrzeby występu.

Aby ich przekaz stał się bardziej interesujący, młodzi adepci sztuki aktorskiej, zadbali nie tylko o piękny przekaz słowa mówionego, ale i przygotowanie potrzebnych kostiumów i rekwizytów. A to, co najbardziej cieszy nauczyciela, wychowawcę i  polonistę – sami wystąpili z inicjatywą inscenizacji fragmentów dzieła Adama Mickiewicza.

JM

Zdjęcia do obejrzenia w galerii

Skip to content