Edukacyjna wycieczka do Lublina

   W dniu 19 października 2018r. uczniowie klas VIII  ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego ize Szkoły Podstawowej nr 3 im. 10 Pułku Strzelców Konnych w Łańcucie  mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do Lublina.

Opiekę nad uczniami sprawowali pani Joanny Michno, pani Alicja Domka, pani Bożena Pielich, pani Justyny Cybowska–Sroczyk, pani Edyta Stachowicz  i pani Agaty Michalak.

Celem wyjazdu było: nabywanie nowych informacji oraz poszerzenie kręgu zainteresowań, zapoznanie z nietypowymi, ciekawymi eksperymentami i doświadczeniami chemicznymi,    kształtowanie ciekawości poznawczej ucznia, rozbudzanie indywidualnych zainteresowań chemią
 i historią, kształtowanie świadomości historycznej i narodowej młodzieży, wychowywanie ku wartościom patriotycznym,  kształtowanie postaw ucznia  i szacunku do historii narodu polskiego, rozwijanie zainteresowań uczniów w zakresie kompetencji kluczowych naukowo –  technicznych, kształtowanie pasji badawczych.

            Pierwszym atrakcyjnym punktem wycieczki były pokazy chemiczne przeprowadzone  przez pracowników naukowych Wydziału Chemii na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej – Curie
w Lublinie. Zaprezentowane doświadczenia skupiały uwagę uczniów. Ich tajemniczość zmienna kolorystyka, częste reakcje wybuchowe wzbudzały zainteresowanie odbiorców pokazu. Program spotkania obejmował następujące eksperymenty chemiczne:

1. Kolorowa chemia

2. Zabawa roztworami

3. Pasta dla słonia

4. Gwiżdżący czajnik

5. Strzelająca butelka

6. Kolorowe dymiące zlewki

7. Dorotka z zaczarowanymi czerwonymi butkami

8. Szczekanie psa Tobo

9. Nalot komarów

10. Wybuchowy latający balonik

11. Szybki BILL

Eksperymenty budzą ciekawość świata, oswajają z nieznanymi dotąd zjawiskami
i procesami oraz dostarczają dużo radości. Uczniowie nie tylko mieli okazję zobaczenia przygotowanych pokazów na żywo ale również uczestniczenia w przeprowadzaniu reakcji chemicznych.  Wspaniałe doznania wizualne i akustyczne na długo pozostaną w pamięci uczniów. W atmosferze zabawy i z dużą dozą humoru, pracownicy prezentowali ciekawe, nietypowe eksperymenty i doświadczenia chemiczne, trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, ale też takie, które przy pomocy prostych środków można przeprowadzić we własnym zakresie. Uczniowie mogli się tam poczuć jak prawdziwi studenci. Z zaciekawieniem przypatrywali się prezentowanym doświadczeniom i chłonęli przekazywaną wiedzę. Pokazy podobały się nawet tym, dla których chemia jest dziedziną nauki trudną i niezrozumiałą.

Młodzież dowiedziała się również od specjalistów jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas przeprowadzania doświadczeń chemicznych. Niektóre z nich mogą zaskakiwać efektami świetnymi czy wybuchowymi, dlatego tak ważne jest zabezpieczanie się przed skutkami finalnymi reakcji chemicznych.

Kolejnym punktem wycieczki był Majdanek – niemiecki obóz zagłady funkcjonujący
w latach II wojny światowej. Dla każdego z uczestników tego wyjazdu była to lekcja historii na żywo, historii o której powinien wiedzieć każdy kto chce nazywać siebie Polakiem i Patriotą.

            Pobyt w Majdanku uświadomił  uczniom wagę miejsca, które jest żywym dowodem na to, że należy doceniać i szanować fakt, iż żyjemy w wolnym kraju. Dla większości była to pierwsza wizyta na Majdanku. W trzech grupach pod kierownictwem Pań przewodniczek  uczniowie zostali oprowadzeni po terenie dawnego obozu koncentracyjnego. Obejrzeli także kilka wystaw poświęconych historii obozu i osobom, które w nim zginęły. Emocje, jakie  towarzyszyły uczestnikom, są nie do opisania. Było to wzruszające i niezapomniane przeżycie. Wszyscy z zapartym tchem słuchali poruszającej historię związanej z tym miejscem. Na Majdanku zginęło dwieście trzydzieści osób, śmierć tych ludzi była spowodowana złymi warunkami życia, chorobami, wygłodzeniem lub wychłodzeniem organizmu. Tysiące niewinnych ludzi oddało życie za to, aby nam żyło się spokojnie w wolnej ojczyźnie. Była to doskonała lekcja historii.

            W miłej atmosferze bezpiecznie wróciliśmy do domu. Ta wycieczka dostarczyła nam wielu wrażeń. Była to ciekawa forma zdobywania wiedzy  i poznawania historii. Na pewno pozostanie w naszej pamięci na długo.

 A. Michalak

Zobacz zdjęcia w galerii >>>

Skip to content