Dywizjon 303. Historia prawdziwa.

Dywizjon 303. Historia prawdziwa.

                  Dnia 21 września 2018r. uczniowie klas VIII a oraz 3a, 3c i 3d pod opieką wychowawców udały się do Rzeszowa na film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Celem wyjazdu było poszerzenie wiadomości na temat bohaterstwa Polaków walczących na różnych frontach II wojny światowej, kształcenie tożsamości narodowej, postaw patriotycznych i szacunku dla historii narodu polskiego.

 Bohaterstwo Polaków, doniosłość tematu, mnogość planów, zmiany lokalizacji, ucieczki w przedwojenną retrospekcję, widowiskowość batalistycznych scen w oryginalnych kokpitach oraz repliki maszyn powodowały, że film był dla młodzieży wspaniałą lekcją historii. Polscy lotnicy w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzyli elitarną jednostkę – Dywizjon 303, który nie miał sobie równych w walce z niemieckim lotnictwem Luftwaffe. W kontekście ekranizacji łatwiej było zrozumieć sens słów ówczesnego brytyjskiego premiera Winstona Churchilla, w którym, dziękował lotnikom z bitwy o Anglię za powstrzymanie inwazji Hitlera:

 „Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”.

                                                                                                                                  J. Michno

Skip to content